Bojdeuca lui Ion Creangă din Țicău, primul muzeu literar din România, a fost reabilitată în cadrul proiectului transfrontalier „Călător pe Meridiane Culturale”, implementat de Consiliul Județean Iași, alături de Consiliul Raional Fălești și Primăria Orașului Fălești, în calitate de parteneri.
Valoarea totală pentru reabilitarea Ansamblului Muzeal „Ion Creangă” a fost de 3,065,112.64 fără TVA, fiind incluse refacerea amfiteatrului, un important spațiu educațional, și a circulațiilor pietonale, reamenajarea spațiului verde și refacerea sistemului de iluminat, lucrări de stabilizare a versantului și de punere în siguranță a Bojdeucii, ce au costat 1.468.186,35 lei fără TVA.
„Acest proiect de reabilitare a fost șansa de a nu pierde definitiv căsuța în care a locuit marele nostru povestitor, iar toate eforturile s-au concentrat strict pe a o restaura și conserva. Am reușit să salvăm un simbol cultural, iar Bojdeuca lui Ion Creangă, astăzi restaurată, va putea rămâne o punte de legătură cu trecutul nostru literar’’, a declarat președintele Consiliului Județean, Costel Alexe.