210 milioane de lei au fost atribuți județului Iași prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny” pentru aducțiunea, înființarea sau extinderea rețelelor de gaz în peste 50 de comune.
„PNL aduce gazul românesc în casele românilor” nu a fost un slogan de campanie, a fost un deziderat al administrației liberale, proiect îndeplinit de PNL Iași pentru județul nostru în 2023.
Deşi România este printre ţările cu cele mai mari resurse de gaz natural din Uniunea Europeană, are cel mai mic procent din populaţie racordat la reţeaua de gaz, puțin peste 30% dintre cetăţeni.
Așa cum a promis, Guvernul Liberal aduce gazul românesc în casele ieșenilor, iar administrația județeană susține toate unitățile administrativ teritoriale în acest demers.
Pentru proiectele de investiții și modernizarea comunităților locale ieșene, acum este una din cele mai bune perioade din ultimii 30 de ani!
Iașul primește, în cadrul Programului Național de Investiții „Anghel Saligny” peste 1,7 miliarde lei, din care 648 milioane lei sunt pentru înființarea și extinderea rețelelor de apă și canalizare, 865 milioane lei pentru modernizarea drumurilor și podurilor și 210 milioane de lei pentru înființarea și extinderea rețelei de gaze naturale. Aceste sume plasează Iașul pe locul șase în topul alocărilor pe țară.
Programul „Anghel Saligny” reprezintă soluţia finanţării investiţiilor care asigură accesul întregii populații, inclusiv din mediul rural, la servicii esențiale, creșterea calității vieții și evitarea riscului depopulării în comunitățile subdezvoltate.
