Peste 100 de localități din județul Iași, conectate la rețeaua de apă și canalizare

0

Consiliul Județean Iași, prin ApaVital, are în implementare cea mai mare investiție cu fonduri europene din județul Iași, prin Programul Regional de Dezvoltare a Infrastructurii de Apă și Apă Uzată, derulat de Apavital. Cu 600 de milioane de euro, administrația județeană va asigura accesul ieșenilor la apa potabilă și la servicii de canalizare.

Contractul de finanțare a fost semnat în 2021, iar la scurt timp au fost scoase la licitație primele contracte de lucrări. După finalizarea lucrărilor, 113 localităţi din judeţul Iaşi vor avea canalizare şi apă din sursă sigură, cu aproximativ 200.000 de locuitori racordați la rețeaua de apă și aproape 80.000 de locuitori racordați la rețeaua de canalizare.

Lucrările de investiții din cadrul proiectului vor crea, printre altele:

536 km de rețea nouă de canalizare;
312 km rețea nouă de distribuție a apei potabile;
362 stații noi de pompare a apei uzate;
230 km de conducte de refulare a apei uzate realizate;
256 km de rețea nouă de aducțiune;
50 statii de pompare a apei potabile;
4 stații noi de epurare a apelor uzate;
o stație de epurare a apelor uzate reabilitată;

Prin acest proiect, se lucrează acum la extinderea sistemului de apă și canalizare în Zona Metropolitană a Municipiului Iași, în comunele Bârnova, Ciurea și Miroslava, pe axa 9 Iași – Popricani, pe axa 2 Mogoșești – Scânteia, pe axa 3 – Iași – Comarna – Costuleni – Dobrovăț – Ciortești – Cozmești, pe axa Brăiești – Sinești – Popești, pe axa 5 – Răchiteni – Al. I. Cuza – Heleșteni – Ruginoasa – Costești, pe Axa 7 – Hârlău – Cotnari, pe axa 9 – Podu Iloaiei –Tg Frumos și în Pașcani.

Colaborare de succes între Consiliul Județean Iași și ApaVital

„Prin Apavital, suntem din ce în ce mai aproape de obiectivul de a oferi cetățenilor județului nostru condiții de trai mai bune. Mă bucur că parteneriatul dintre Consiliul Județean Iași și ApaVital este unul de succes și că prin proiectele care sunt acum în implementare, dar și prin perspectivele viitoare, vom putea îmbunătăți calitatea vieții ieșenilor din întreg județul. Știu cât de mult au așteptat ieșenii să aibă acces la aceste utilități vitale și, de la preluarea mandatului, am făcut toate demersurile pentru a implementa acest program regional în peste 40 de unități administrativ-teritoriale din județul nostru.”, a declarat Costel Alexe, președintele Consiliului Județean Iași

Pe lângă acest proiect, finanțat cu fonduri europene, județul Iași beneficiază, prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny”, de finanțare în valoare de 650 milioane de lei pentru implementarea proiectelor de înființare și extindere a rețelei de apă și canalizare.

Exit mobile version