Acasă INFRASTRUCTURĂ Spitalul de Pediatrie din Iași va avea cea mai modernă Unitate de Primiri Urgențe din țară

Spitalul de Pediatrie din Iași va avea cea mai modernă Unitate de Primiri Urgențe din țară

0
Spitalul de Pediatrie din Iași va avea cea mai modernă Unitate de Primiri Urgențe din țară

Consiliul Județean Iași a investit peste 38 milioane de lei pentru extinderea UPU de la Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii Sfânta Maria Iași.

Extinderea va însemna concret o creștere a numărului de paturi pentru UPU de la 5, câte sunt în prezent, la 35 și dotări medicale la cele mai înalte standarde, de la computer tomograf și echipamente pentru analize, până la ultima piesă de mobilier.

„În grija medicilor sunt peste 40.000 de copii care ajung anual la Spitalul Sf. Maria, iar grija noastră este să asigurăm servicii de calitate și infrastructura medicală modernă. Am reușit să modernizăm această unitate medicală astfel încă micii pacienți să fie tratați corespunzător, iar echipa medicală să aibă la îndemână aparatură performantă”, a declarat președintele Consiliului Județean, Costel Alexe.

Viitoarea Unitate de Primiri Urgenţe a Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii Sfanta Maria Iasi va avea și un sistem pneumatic care sa conecteze zona laboratoarelor cu UPU, astfel încât transportul probelor pentru analize să se realizeze cu maximă eficienţă.

Necesarul de transport este considerabil, zilnic fiind deplasate în interiorul spitalului cantităţi mari de eşantioane pentru analize, medicamente, probe de sânge, poşta internă și externă, lenjerii, alimente sau deșeuri. Toate acestea se transportă, în prezent, manual, necesitând un număr mare de angajaţi.